Używamy na stronie plików cookies!

Zamykając to okno, zgadzasz się z Polityką Prywatności serwisu

Na naszej stronie wykorzystywane są pliki cookies (tzw. ciastka). Szczegółowe informacje w polityce prywatności. Zamykając to okno, zgadzasz się na ich stosowanie. Jeśli nie zgadzasz się na ich otrzymywanie, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fundacja Andrzeja Brandstattera Pro Artis

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego. Nasz KRS: 0000277808

Fundacja Andrzeja Brandstattera Pro Artis Przekaż nam 1 procent podatku. Sprawdź dlaczego warto

Nasze konto: 10 1020 3466 0000 9302 0048 9484

Aktualności

wróć

Finał VI Wierchowych Spotkań

15 lipca 2010

Finał VI Wierchowych Spotkań

Dzisiaj zakończyły się Wierchowe Spotkania. Nasi artyści wyjechali do swoich domów, ale zabrali ze sobą wspomnienia, które jeszcze długo będą do nich wracać...

.Muzyka, góry, radość, przyjaźń, uśmiech, słońce - te słowa często gościły na ustach uczestników Wierchowych Spotkań, które odbyły się w dniach 4-15 lipca w Zakopanem. Były wspólne warsztaty wokalne, góralskie muzykowanie, gościna w karczmie "Sywor", koncerty w Namiocie Festiwalowym na Równi Krupowej, wycieczki na Kasprowy Wierch i nad Morskie Oko, a przede wszystkim ogromna radość z tego, że można być razem. Niewiele brakowało, aby na tegorocznym spotkaniu zabrakło Andrzeja Brandstattera. Kilka tygodni wcześniej jego stan zdrowia znacznie się pogorszył.

Nigdy nie zapomnę powitania z naszymi wierchowymi dziećmi. Każdy z nich dał mi odczuć jak bardzo się cieszy, że z nimi jestem. Dawno nie byłem tak wzruszony...

Andrzej Brandstatter

- Gdyby nie było Jędrusia, to tak jakby nie było serca tego spotkania - mówili zgodnie artyści Fundacji Pro Artis, dodając, że Andrzejowi i Małgosi Brandstatterom po raz kolejny udało się stworzyć rodzinną, ciepłą atmosferę. - Każdy z nas czuł się tu ważny i potrzebny.

W Wierchowych Spotkaniach wzięło udział blisko 50 osób z całej Polski. Zaczęło się od warsztatów wokalnych. Spotkanie z gwarą góralską było nie małym przeżyciem szczególnie dla Grzesia Batóga, który na Wierchowych Spotkaniach był po raz pierwszy, ale język spod Tatr tak mu się spodobał, że zamierza wrócić do jego nauki za rok, dwa i trzy lata... Grzesiu nie krył, że ogromną rolę w tej nauce pełnią nauczyciele i nauczycielki, a szczególnie "Małe Białcanki". Punktem kulminacyjnym "Wierchowych spotkań" - jak co roku - były koncerty pod hasłem "Andrzej Brandstatter z Przyjaciółmi", które odbyły się w Namiocie Festiwalowym na Równi Krupowej.

Koncerty

Pierwszy koncert odbył się w sobotę 10 lipca i zatytułowany był "Moje pocieszenie", podobnie jak płyta, która ukazała się kilka lat temu. Był on połączeniem muzyki góralskiej z nowoczesnym brzmieniem i dźwiękami Indian z Ameryki Południowej. Artystom towarzyszyły: Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod batutą Adama Sztaby, Góralska Kapela Klimatyzowana, "Małe Białcanki", oraz zespół El Sikuri de Los Andes, w skład którego wchodzą muzycy z Peru i Boliwii. Koncert poprowadzili: Anna Dymna, Artur Andrus i Rafał Królikowski. Namiot Festiwalowy był po brzegi wypełniony publicznością. Nie zmienił tego nawet półfinałowy mecz Mistrzostw Świata w piłce nożnej Urugwaj-Niemcy, który zaczął się w drugiej części koncertu. Muzykowanie tak bardzo się podobało, że publiczność nagrodziła artystów oklaskami na stojąco. Jędruś Brandstatter, nie krył wzruszenia: - Cieszę się tak bardzo, że aż chciałoby się wstać i podziękować, ale nie mogę... - mówił.

Drugi z koncertów, który odbył się w niedzielę 11 lipca, był premierą płyty "Góralskie Serce 3". Artystom towarzyszyły: Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyrekcją Agnieszki Kreiner, Góralska Kapela Klimatyzowana, oraz "Małe Białcanki". Płyta ukazała się wiosną tego roku dzięki życzliwości Radia Kraków, które użyczyło artystom Fundacji "Pro Artis" studia nagraniowego. Autorem większości utworów, które znalazły się na płycie jest Andrzej Brandstatter. Wśród artystów, którzy na niej zaśpiewali znalazł się m.in. Janusz Świtaj, nie mogło również zabraknąć w czasie koncertu. Publiczność znowu dopisała - Namiot Festiwalowy był wypełniony niemal po brzegi. Liczba widzów nie stopniała nawet w drugiej części koncertu, mimo finału mundialu w RPA, w którym Hiszpania zmierzyła się z Holandią (zdradzimy, że faworytami Jędrusia byli Hiszpanie, którzy wygrali finał wynikiem 1:0). Niedzielny koncert był przede wszystkim ukłonem w stronę klasycznych dźwięków muzyki góralskiej. To muzyczne wydarzenie poprowadzili: Karolina Nolbrzak, Włodzimierz Matuszak i Artur Andrus

Wierchowe Spotkania to nie tylko spotkania z góralską muzyką. Jak co roku można było na nich również zobaczyć wystawę twórczości osób niepełnosprawnych intelektualnie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Lublinie. Publiczność zgromadzona w Namiocie Festiwalowym miała też okazję wesprzeć przyszłoroczne "...spotkania" kupując losy z których każdy był wygrany, oraz płyty, które dotąd wydała Fundacja "Pro Artis", chętnych na szczęście nie brakowało. Możemy więc śmiało powiedzieć, że grupa Przyjaciół Andrzeja Brandstattera i "Wierchowych spotkań" jest większa i silniejsza o kolejnych górali z całej Polski - jak mawia Artur Andrus. Następne Wierchowe Spotkania już za rok!

Podziękowania

Chcielibyśmy podziękować ludziom i instytucjom bez których koncerty "Andrzej Brandstatter z Przyjaciółmi" a także Wierchowe Spotkania nie mogłbyby się odbyć. Współorganizatorem koncertów było Biuro Promocji Miasta Zakopanego. Impreza została zrealizowana przy współpracy z Fundacją Anny Dymnej Mimo Wszystko, była wspierana przez Urząd Wojewódzki w Krakowie oraz Urząd Miasta Zakopane.

  • Naszym wspaniałym prowadzącym: Annie Dymnej, Karolinie Nolbrzak, Arturowi Andrusowi, Włodzimierzowi Matuszakowi i Rafałowi Królikowskiemu
  • Radiu Kraków, Ewie Strzeleckiej i Joannie Koczyńskiej, Pawłowi Murzynowi, Tadeuszowi Mieczkowskiemu, Dorocie Szelągowskiej, Adamowi Sztabie, Agnieszce Kreiner, Basi Pieczarze, Jance Paluch - Wacław, Tomkowi Kubiakowi, Rodzinie Haniaczyków.
  • Wszystkim wolontariuszom, którzy pracowali 24h na dobę
  • ... oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli przy organizacji Wierchowych Spotkań

Patronat honorowy nad Wierchowymi Spotkaniami sprawują: burmistrz Zakopanego Pan Janusz Majcher oraz starosta tatrzański Pan Andrzej Gąsienica Makowski.

Sponsorzy

Sponsorzy główni
Grupa TRIP
Hotel Belvedere
CEZ Elektrownia Skawina
Pozostali sponsorzy
Kotelnica Białczańska, Hotel Daglezja, PKL, Andrzej Gut Mostowy, Ewa Strzelecka i Joanna Koczyńska, Piotr Lesiewicz i Trans Dekor, Hotel Crocus, Hotel FIAN, Pensjonat Szarotka, SEWIK, APR, TOPR, KOMPLEX, starostwo Tatrzańskie, zespół WANTA, Zrzeszenie Transportu Prywatnego w Zakopanem, Autoremo, Bąkowo Zohylina, Karczma Kmicic, firma WITPOL Elżbieta i Witold Nowakowie, Geotermia Podhalańska, Zakład Instalacji Elektrycznych ELMONT w Nowym Targu, Samanta, Medmax, MEG - instrumenty muzyczne Nowy Targ, Adamo, FOLK DESIGN, TESKO, TABIŚ, TERCET, McDonalds, KEGEL - BŁAŻUSIAK, Karczma Siwor, TWÓJ DOMEK, Bernardinum, Hotel Helios, Willa Kubik, Hotel Kasprowy Wierch, Hotel Gromada, Hotel Mercury, Hotel Stamary
Patronat medialny/dt>
Telewizja Kraków, Radio Kraków, Tygodnik Podhalański

W tym roku tytuł Sponsora Fundacji otrzymali:

  • Ośrodek narciarski "KOTELNICA BIAŁCZAŃSKA"
  • Hotel CROCUS
  • Wydawnictwo fonograficzne TERCET
  • Elektrownia Skawina
  • Hotel WITEK z Krakowa
  • Radio Kraków

Dziękujemy wszystkim i zapraszamy za rok!!

Podziel się z innymi
Im więcej osób wie o naszej działalności, tym więcej możemy zrobić!

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz dodać komentarz, prosimy, miej na uwadze że komentarze są moderowane. Nie używaj ich do spamowania, reklamowania usług/towarów tylko do wypowiadania się na dany temat. Dziękujemy!

Wspierają nas

Dzięki Wam, możemy pomagać wielu ludziom. Dziękujemy!