Używamy na stronie plików cookies!

Zamykając to okno, zgadzasz się z Polityką Prywatności serwisu

Na naszej stronie wykorzystywane są pliki cookies (tzw. ciastka). Szczegółowe informacje w polityce prywatności. Zamykając to okno, zgadzasz się na ich stosowanie. Jeśli nie zgadzasz się na ich otrzymywanie, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fundacja Andrzeja Brandstattera Pro Artis

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego. Nasz KRS: 0000277808

Fundacja Andrzeja Brandstattera Pro Artis Przekaż nam 1 procent podatku. Sprawdź dlaczego warto

Nasze konto: 10 1020 3466 0000 9302 0048 9484

Aktualności

wróć

Wierchowe Spotkania 2011 już za nami

18 lipca 2011

Wierchowe Spotkania 2011 już za nami

W miniony czwartek tj. 14 lipca zakończyły się Wierchowe Spotkania. Nasi artyści wrócili do swoich domów, zabierając ze sobą góralską muzykę i wiele pięknych wspomnień...

Wrażenia nie do opisania

W czasie Wierchowych Spotkań gromadzę zapas radości i energii na cały rok

Hania Łabunowicz

Podobnie mówiło wielu innych artystów naszej Fundacji, którzy już po raz piąty spotkali się w Zakopanem, aby wspólnie śpiewać, poznawać muzykę i kulturę góralską, cieszyć się Tatrami i przygotować koncerty, które przyciągnęły tak liczną publiczność, że Namiot Festiwalowy na Równi Krupowej nie był w stanie jej pomieścić. Liczba naszych artystów również była imponująca, na Wierchowe Spotkania przyjechało w tym roku blisko 50 osób ze wszystkich stron Polski.

Nasze piąte spotkanie zaczęliśmy 1 lipca. Jak co roku, pierwszy tydzień upłynął pod znakiem warsztatów wokalnych i prób muzycznych. Nad tym, aby nasi artyści śpiewali najpiękniej jak potrafią czuwała Basia Pieczara, Janina Paluch-Wacław i Magda Rejtczak. Muzykom przewodził Adam Sztaba, który był równocześnie autorem niemal wszystkich aranżacji do tegorocznych koncertów "Andrzej Brandstatter z Przyjaciółmi". – Nie było łatwo – zwierzali się artyści. – Ale bardzo wiele się nauczyliśmy i dowiedzieliśmy nie tylko o swoich możliwościach wokalnych, ale o w ogóle o muzyce.

Koncerty

Punktem kulminacyjnym Wierchowych Spotkań – jak co roku – były koncerty pod hasłem "Andrzej Brandstatter z Przyjaciółmi", które odbyły się w Namiocie Festiwalowym na Równi Krupowej w Zakopanem. W tym roku naszych artystów, oraz "Białcanki" i towarzyszące im zespoły: Tatrzańską Orkiestrę Klimatyczną, Zespół Adama Sztaby, Góralską Kapelę Klimatyzowaną, Hajlandery oraz zespół El Sikuri de Los Andes, pod dyrekcją Adama Sztaby, można było usłyszeć 9 i 10 lipca. 

Wszystkim koncertom towarzyszyła Wystawa Twórczości Osób Niepełnosprawnych, którą przygotowali wychowankowie oraz nauczyciele zaprzyjaźnionego z Fundacją Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr2 w Lublinie.

Pierwszego dnia artyści naszej Fundacji zaśpiewali utwory z płyty "4 góralskie serce", która jest już w sprzedaży. Koncert poprowadzili Karolina Nolbrzak, Rafał Królikowski i Włodzimierz Matuszak. Na widowni, wśród wielu przybyłych gości zasiedli m.in. Wojewoda Małopolski - Stanisław Kracik, Burmistrz Miasta Zakopane - Janusz Majcher i Poseł RP - Andrzej Gut Mostowy.

Drugiego dnia publiczność zgromadzona w Namiocie Festiwalowym i tuż przed nim (niestety nie dla wszystkich starczyło miejsca wewnątrz Namiotu) wysłuchała koncertu "Ceperskie na góralską nutę". W czasie tego koncertu Andrzejowi Brandstatterowi i artystom naszej Fundacji towarzyszyła Natalia Kukulska, Halina Frąckowiak, Urszula, Kasia Wilk, Ania Świątczak i Piotr Cugowski. Koncert poprowadzili Karolina Nolbrzak, Artur Andrus i Włodzimierz Matuszak. Publiczność usłyszała takie przeboje jak: "Tyle słońca w całym mieście", "Papierowy księżyc", "Płonąca stodoła" i "Konik na biegunach" w zupełnie nowym brzmieniu, przygotowanym przez Adama Sztabę. Refren "Konika na biegunach" został nawet – na potrzeby koncertu "Andrzej Brandstatter z Przyjaciółmi" – "przetłumaczony" na język góralski, jego tytuł w wolnym tłumaczeniu brzmi: "Kónik na chodzidłach drewnianych". Koncert spodobał się tak bardzo, że artyści otrzymali owacje na stojąco. Płyta z zapisem tego muzycznego wydarzenia, już za kilka miesięcy trafi do sprzedaży.

Wszyscy artyści zgromadzeni w Namiocie Festiwalowym podkreślali zgodnie, że oba koncerty były dla nich niezapomnianym przeżyciem. Szczególne emocje towarzyszyły Anecie Rudkowskiej, Kamilowi Czeszelowi i Michałowi Wiśniewskiemu, którzy uczestniczyli w Wierchowych Spotkaniach po raz pierwszy.

Na początku było mi trochę trudno, bo większość osób już się znała i lubiła, ale szybko udało mi się przyłączyć do grupy i mam nadzieję, że tak już zostanie

Michał Wiśniewski

Michał wykonał m.in. piosenkę "Siodłoj, chłopce, siodłoj" i śpiewał w Funchórku, podkreślając że Wierchowe Spotkania były dla niego przede wszystkim okazją do poznania miłych koleżanek i nowych przyjaciół.

Nigdy wcześniej nie miałam żadnego kontaktu z muzyką góralską. To było dla mnie nowe i bardzo ciekawe doświadczenie. Najmilej będę wspominać Małgosię i Jędrusia Brandstatterów, ich życzliwość i serdeczność. Kiedy się denerwowałam Jędruś się do mnie uśmiechał i mówił, żebym się nie bała bo jest obok mnie, a razem na pewno jakoś damy sobie radę

Aneta Rudkowska

Aneta zaśpiewała m.in. z Andrzejem Brandstatterem piosenkę "Zaślubić Słowaka".

Na pewno nie zapomnę też warsztatów muzycznych z panem Adamem Sztabą, który jest wybitnym muzykiem i słyszy to co dla tzw. przeciętnego ucha jest zupełnie nie słyszalne.

Aneta Rudkowska

Nigdy wcześniej nie byłem w Zakopanem, więc wszystko jest tu dla mnie nowe i wspaniałe: góry, ludzie, muzyka…

Kamil Czeszel

Kamil zaśpiewał m.in. "Płonącą stodołę" z Piotrem Cugowskim.

Patronat Honorowy nad tegorocznymi Wierchowymi Spotkaniami objęła małżonka Prezydenta RP, Pani Anna Komorowska, koncerty " Andrzej Brandstatter z Przyjaciółmi", które są częścią Wierchowych Spotkań patronatem Honorowym objął Wojewoda Małopolski – Pan Stanisław Kracik. W czasie koncertów został odczytany list, który Pani Anna Komorowska napisała specjalnie na tę okazję. Co roku w czasie koncertów "Andrzej Brandstatter z Przyjaciółmi" towarzyszyła nam Anna Dymna. Tym razem Ania nie mogła być z nami, ale napisała szczególny list, który w jej imieniu odczytała Karolina Nolbrzak i Włodzimierz Matuszak.

A co z tegorocznych Wierchowych Spotkań zapamiętali ich twórcy i gospodarze, czyli Małgorzata i Andrzej Brandatstterowie?

Co roku czuję wielką radość i wzruszenie kiedy słucham artystów naszej Fundacji i towarzyszących im muzyków. Kiedy na nich patrzę mam pewność czuję, że muzyka zbliża ludzi i otwiera na to co piękne i dobre. Sprawia, że my wszyscy czujemy się lepsi i piękniejsi. Miło jest patrzeć jak nasi artyści się rozwijają i z każdym kolejnym spotkaniem śpiewają coraz lepiej.

Jędrek Brandstatter

O tych spotkaniach myślimy z Jędrusiem przez cały rok. W przygotowaniach pomaga nam wielu ludzi, firm i instytucji, które podobnie jak my wierzą, że Wierchowe Spotkania są ważne i bardzo potrzebne. Bez życzliwości innych ludzi i ich wsparcia niewiele moglibyśmy zrobić. Z roku na rok mamy coraz więcej przyjaciół.

Małgosia Brandstatter

Podziękowania

Projekt jest dofinansowany ze środków programu operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Organizator
Fundacja Andrzeja Brandstattera Pro Artis
Partner
Biuro Promocji Zakopanego
Sponsorzy
- CEZ Elektrownia Skawina
- Kotelnica Białczańska
- PKL
- Sewik
- Hotel Daglezja
- Hotel Crocus
- Andrzej Gut Mostowy
- Hotel STAMARY
- Hotel FIAN
- Hotel KASPROWY WIERCH
- Willa KUBIK
- Hotel MERCURE
- Hotel SKALNY
- Hotel BELVEDERE
- Hotel GROMADA
- Geotermia Podhalańska
- Karczma Sywor
- TOPR
- PATE Media
- Firma KOMPLEX
- Ewa Strzelecka i Joanna Koczyńska
- Pensjonat SZAROTKA
- Hotel Litwor i Grupa TRIP
- Bąkowo Zohylina
- Karczma KMICIC
- Kegel Błażusiak
- Cukiernia SAMANTA
- Zrzeszenie Transportu Prywatnego w Zakopanem
- Drukarnia DTL
- Firma IB
- SPOŁEM Zakopane
- TBS Zakopane
- Firma FUTURE TECH
- Sklep HAFCIK
Patronat medialny
- Program Trzeci Polskiego Radia
- TVP Kraków
- Tygodnik Podhalański
W sposób szczególny dziękujemy
- Wojewodzie Małopolskiemu Panu Stanisławowi Kracikowi i jego Pełnomocnikowi ds. Integracji Społecznej Pani Annie Tarnawskiej - za ich ogromną życzliwość i wsparcie oraz pomoc w przygotowaniu projektu,
- Burmistrzowi Miasta Zakopane Panu Januszowi Majchrowi i pracownikom Urzędu Miasta Zakopane za życzliwość i wsparcie.
Dziękujemy
- Dyrektorowi Biura Promocji Miasta Zakopane Panu Andrzejowi Kaweckiemu oraz wszystkim pracownikom biura za zaangażowanie w realizację projektu,
- Adamowi Sztabie i pozostałym Gwiazdom
- Muzykom i wokalistom,
- Ewie Strzeleckiej i Joannie Koczyńskiej – autorkom tej przepięknej scenografii,
- Dyrekcji i pracownikom hotelu Daglezja za życzliwość, cierpliwość i wyrozumiałość,
- Barbarze Pieczarze, Janinie Paluch-Wacław oraz Magdzie Rejtczak – za przygotowanie wokalne artystów fundacji,
- Pawłowi Murzynowi,
- Rodzinie Haniaczyków,
- Państwu Karpińskim,
- Wszystkim wolontariuszom,
- Jolancie Kołodziejczyk - za przeprowadzenie warsztatów plastycznych,
- oraz WSZYSKIM, KTÓRZY W JAKIKOLWIEK SPOSÓB POMOGLI PRZY ORGANIZACJI WIERCHOWYCH SPOTKAŃ.
Artystom towarzyszyły
- Tatrzańska Orkiestra Kimatyczna pod batutą Adama Sztaby
- Zespół Adama Sztaby
- Góralska Kapela Klimatyzowana
- Hajlandery

Do zobaczenia za rok!!

Podziel się z innymi
Im więcej osób wie o naszej działalności, tym więcej możemy zrobić!

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz dodać komentarz, prosimy, miej na uwadze że komentarze są moderowane. Nie używaj ich do spamowania, reklamowania usług/towarów tylko do wypowiadania się na dany temat. Dziękujemy!

Wspierają nas

Dzięki Wam, możemy pomagać wielu ludziom. Dziękujemy!